Milhent (milhent) wrote,
Milhent
milhent

  • Mood:

Cafeteria flew off the handle. Completely.

Boiled pelmeny in our cafeteria cost 36rub for 115g. It sounds like a reasonable price... right until you apply basic math to it. 313rub for 1kg. While in the shop downstairs the most expensive ones cost 180rub. And the ones they serve are closer to 120rub. And their barely eatable pilaf have reached the price of better-than-average fast-foods, or even lower-class restaurant. For a bigger portion. They call it "financial crisis". We call it lots of words, most of which aren't suited for polite company.
Tags: moments at work
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 0 comments